reklama

Keď víno inšpiruje

Toskánsko nie je iba svetoznáme Chianti. Je to kraj, kde sa ctia stáročné tradície, ale neboja sa ani nových trendov, aby si získali ďalších obdivovateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Kto chce konkrétnemu vínu ozaj porozumieť, pochopiť jeho štýl a detaily tvoriace jeho charakter, musí navštíviť oblasť, odkiaľ pochádza. O Toskánsku to platí obzvlášť. Ani roky stretávania sa s vínami z tohto regiónu nedokážu vzbudiť taký obdiv a úctu, aké sa dajú získať jednou týždennou návštevou. Lebo až keď sa tam človek ocitne, pochopí, že ešte sú na zemi miesta, kde ľuďom stáročia záleží na tom, ako vyzerá ich kraj, ako by mali vyzerať nové domy, čo si tam niekto postaví, a že nie všetko sa dá kúpiť za peniaze. Žiadne megaboardy, vodojemy či nevkusné opachy. Tu nájdete iba zvlnené kopčeky, na ktorých akoby nejaký maliar načrtol miesta, kde budú vinice,kde sa vysadia olivové háje, vybudujú stáročné usadlosti či políčka. Aby boli výhľady na túto krásu ešte zaujímavejšie, na každom väčšom kopčeku je vybudované opevnené mestečko s bohatou históriou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Verte vlastným zmyslom


Montalcino, mestečko s hradom, sa nedá obísť už len pre jeho slávne víno. Privoňať však treba aj k jeho vínnej dvojičke vyrábanej v tieni svojho veľkého brata. Podobnú dvojicu nájdeme aj v známom Montepulciane, kde je Vino nobile di Montepulciano oveľa známejšie. Milovník bieleho vína nemôže obísť ani San Gimignano, mestečko nazývané aj toskánsky Manhattan. Z pôvodných 72 veží už stojí síce iba sedem, ale aj tak je na mestečko krásny pohľad. Je to centrum najvyššie hodnotenej apelácie bielych vín v Toskánsku.


Napriek tomu príťažlivejšie biele vína sa pre Stredoeurópana ponúkajú pod označením frizante. Sú to jednoduché biele, mierne šumivé vína v kategórii domáckych vín – vino de la casa. Aj z tohto porovnania je zrejmé, že aj keď majú Taliani prepracovaný apelačný systém, netreba sa naň bezvýhradne spoliehať. Veriť treba ako vždy vlastnému nosu a chuťovým pohárikom. Vynikajúce vína sa totiž dajú nájsť aj medzi vínami v najnižších apelačných zatriedeniach, ako sú IGT. Skvelým príkladom sú „supertoskánske vína“, z ktoré aj v spomínaných kategóriách vyleteli kvalitatívne a cenovo na špicu talianskych vín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Nové chute dopĺňajú tradíciu


Práve tejto oblasti s azda najkrajšími vinicami sa podarilo ukázať cestu výroby vína novými spôsobmi aj najväčšiemu a najznámejšiemu. Vďaka svetovému úspechu vín z Bolgeri a dnes celá historická oblasť Chianti napodobňuje tieto vína aj za cenu, že ich môže zaraďovať iba do najnižších tried. A tak aj v najtypickejšej oblasti Toskánska, ktorou je nepochybne Chianti classico, dnes nájdete takmer u každého vinára vedľa povestnej fľaše s čiernym kohútom aj produkty novej filozofie. Tento vývoj nových chutí v symbióze s tradíciou je veľmi vzrušujúci a dáva tušiť, že sláva tohto nádherného regiónu ešte v budúcnosti porastie. Zvlášť preto, že v Toskánsku je ešte stále veľa neobjavených oblastí. Rovnako, ako aj množstvo kvalitných vinárstiev, ktoré pre objem výroby nemajú ambície exportovať svoje vína do sveta. V Toskánsku sú ich stovky, jedno z najmalebnejších je pri San Gimignano a volá sa Rajská usadlosť. Za veľmi prijateľné ceny tam ponúkajú nádherné vína rôznych charakterov vrátane takzvaného.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Kuchyňa a víno patria k sebe

K povinnej jazde patrí v Toskánsku aj návšteva veľkých miest ako Florencia či Siena, ktoré odrážajú krásu poctivej renesancie. To krásno tam dýcha z každej dlažobnej kocky a dá sa zacítiť aj z každej kuchyne. Taká dokonalá, ako sú miestne vína, je aj miestna kuchyňa.


Pokrmy vznikajú jednoduchým spájaním menšieho množstva surovín vysokej kvality, čo si vyžaduje veľké množstvo nadania, skúseností a vplyvu všadeprítomného umenia. Studené predjedlá v podobe bagetiek – dokážu pokryť ozaj všeličím. Od sladkých paradajok cez domáce pečeňové paštéty až po nakladanú zeleninu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Aj na absenciu polievok a zemiakov sa dá rýchlo zvyknúť, najmä keď sa podávajú dve hlavné jedlá. Prvým sú väčšinou cestoviny. Toskánske ocenia všetci, pre ktorých sú klasické špagety príliš tenké a chcú si schuti do cestoviny zahryznúť. Ochutnať sa dajú v nespočetných variáciách. Pri druhých hlavných jedlách dominujú mäsá dokonale pečené na otvorenom ohni. To všetko z prvotriednych druhov dobytka chovaného iba v tejto oblasti.


Dezerty sú neopísateľné a dokážu vyvolať silnú dávku emócií. Okrem úplných chodov treba ochutnať aj pečené vykostené prasiatka s bylinkami, ovčie syry rôznych druhov, klobásky bez papriky, sušené šunky trebárs aj z diviaka, salámy dochutené feniklom, rôzne druhy olivových olejov a domácich medov. A k tomu všetkému tradičný neslaný chlieb. Toto všetko je Toskánsko. A ešte oveľa viac.

Peter Škripko

Peter Škripko

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Gastronómia je mojou láskou a chlebíčkom každodenným... Zoznam autorových rubrík:  Dobré jedláDobré reštaurácieDobré reštaurácie - hodnotenieDobrí hostiaDobré pitieKam cestovaťMeníčkaKlub priateľov vínaOsobnostiFotoCinefilSúkromnéSúkromné - fotomesačníček

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu